چگونه از درس انشا 20 بگیریم

بازدیدها: 157

چند توصیه برای دانش‌آموزانی که انشای ۲۰ می‌خواهند:

سلام دانش آموز عزیز، اگر نمی‌توانی انشا بنویسی یا انشا نوشتن برای تو مشکل است، غصه نخور. با توصیه‌های زیر می‌توانی بهترین انشا را بنویسی و نمره ۲۰ بگیری. حالا با دقت سفارش‌های زیر را بخوان و به آنها عمل کن.

۱_ یادت باشد انشا همان گفتن است، اما گفتن مکتوب یعنی همانگونه که حرف می‌زنی می‌توانی بنویسی، حتی از گفتن هم آسان‌تر است. یا حتی شما می‌توانید گفتارتان را بنویسید. مثلا اگر برای خرید به مغازه رفتید و چیزی خریدید، همین رفتن به مغازه را ابتدا به زبان گفتار بنویس و سپس آنها را تبدیل به نوشتار کن. با این کار شما انشا نوشته‌اید.

۲_ با جمله‌های ساده شروع کن. ابتدا چند کلمه برای خود بنویس و سپس با آنها جمله بسار. مثلا هر کلمۀ زیر را در یک جمله به کار ببر. سوسک، درخت، هواپیما، نمک.

۳_ حالا سعی کن با دو کلمه که اصلا به هم ربط ندارند، جمله بسازی. مثلا کلمات مداد و آسمان را در یک جمله به کار ببر.

۴_ در این مرحله سعی کن با سه کلمه یا بیشتر جمله بنویسی. مثلا یخچال، مدرسه و کوهستان را در یک جمله به کار ببر.

۵_ جمله‌هایی با فعل‌های متفاوت بنویس.
۶_ اگر می‌خواهی جمله‌هایت زیبا باشند، کافی است که جلوی کلمه‌هایت یک کلمه «مثل» بنویسی وسپس با آنها جمله بنویسی. اگر این کار را انجام دهی از آرایۀ ادبی تشبیه استفاده کرده‌ای حالا جمله‌های زیر را ادامه بده.
خورشید مثل …. مادر مثل…

۷_ بعضی کلمات را می‌توانی در دو معنای متفاوت به کارببری. مثلا کلمه ستاره را یکبار در معنای اسم دختر و یکبار به معنای ستاره‌ای که در آسمان است در جمله به کارببر.

۸_ سعی کن هرچه به ذهنت می‌آید بنویسی. سپس می‌توانی برگردی و آنها را ویرایش کنی . (از نوشتن نترس)

۹_ از هر موضوع کوچک برای نوشتن استفاده کن . مثلا اتفاقی در راه مدرسه، رفتگر محله‌تان، کاسب محله‌تان و…

۱۰_ بعد از جمله نویسی، بند (پارگراف) نویسی را تمرین کن. هر چه می‌خواهی بنویسی در یک بند بنویس. حالا در یک بند بنویس «وقتی بهار می‌آید چه حسی داری.»

۱۱_ برای موفقیت در هر کاری نیاز به تمرین است و برای موفقیت در انشا نویسی هم باید تمرین کنید و تمرین کنید وتمرین. یادتان باشد هیچ نویسنده‌ای از مادر نویسنده به دنیا نیامده، بلکه با تمرین کردن، نویسنده شده است.

۱۲_ هر هفته یک داستان کوتاه بخوانید و به کلمات و جمله‌های آن توجه کنید. وببینید اگر شما جای نویسندۀ داستان بودید چه کلمات دیگری استفاده می‌کردید. آنها را بنویسید.

۱۳_ داستان‌ها را خلاصه کنید. برای خلاصه کردن کافی است داستان را برای کسی تعریف کنید و آنها را بنویسید.

۱۴_ برای این که خوب بنویسید باید خوب نگاه کنید و چشمان بینا داشته باشید. به اطرافتان نگاه کنید و هر چه می بینید بنویسید.

۱۵_ خداوند پنچ حس به ما داده است. سعی کنید از پنج حستان استفاده کنید. مثلا وقتی دست روی چیزی می‌کشیم احساس زبری یا نرمی به ما دست می‌دهد و…

۱۶_ اگر چند کلمه هم معنا هستند از کلمه‌ای که زیبا است استفاده کنید. مثلا « بفرما، بنشین» یک معنا دارد، اما می‌دانید «بفرما» زیباتر است.

۱۷_ سعی کنید برای کلمات، صفت‌های متفاوت بنویسید. اگر در این کار تمرین کنید دایرۀ واژگان ذهن شما زیاد می‌شود. مثلا برای انار می‌توان صفت‌های سرخ، ترش، ملس، شیرین و… را به کار برد. شما چه صفت‌های دیگری برای انار می‌شناسید آنها را بنویسید.

۱۸_ از زبان اشیای اطراف خود حرف بزنید. مثلا از زبان کیفتان یا یخچال منزلتان یا تخته کلاس و… برای این کار کافی است خودتان را جای آن شی یا موضوع بگذارید.

۱۹_ از نوشتن موضوعات خنده دار (طنز) غفلت نکنید. برای این کار کافی است یک لطیفه درست کنید یا این که به لطیفه‌هایی که شنیده‌اید کمی شاخ وبرگ دهید و آنها را برای دوستتان تعریف کنید.


۲۰_ قلم بردارید و شروع کنید.

Admin

Admin

با نوک انگشتانم آنقدر بر پیکره ی وب نگاره حک میکنم تا وب نگاره مثل سنگ نگاره های باستان ماندگار شود!

2 دیدگاه‌

  1. محمد گفت:

    عالی ممنون

    • Admin Admin گفت:

      لطف دارید، بنده هم از شما که نظر خودتون را راجع به این مطلب بیان کردید سپاسگزارم، و همچنین از آقای عظیمی دبیر انشا دبیرستان تیزهوشان دوره اول علامه حلی کرمان که این مطلب را برای استفاده دانش آموزان قرار داده بودند، و من هم برای استفاده دیگران نشر دادم ممنونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *