کت حلال و حرام کرمان

بازدیدها: 25

کت حلال و حرام: یکی دیگر از نشانه های آیین مهر پرستان در شیوشگان کرمان می باشد؛ راه گذر شگفت انگیزی است که در دره هم جوار تاق علی می باشد،
در همین سده آن را کت حلال و حرام نامیده اند.
زمان بازگشت از کوه به دره ای باریک و تنگ بر می خوریم که شیبی بسیار زیاد دارد و گذر از آن بسیار سخت است.
میان دره قلوه سنگهای بسیار بزرگ تراش خورده ای وجود دارد. روزنه تونل مانند تنگی در میانه این تخته سنگ های قلو ه ای این دره ایجاد شده است که مسیر اجباری پایین آمدن از کوه است.
نحوه گذر از درون سوراخ این دهلیز تنگ و تاریک به درازای نزدیک به هفت متر به شکل خمیده و گاه درازکش است، هر فردی که از این سوراخ می خواهد گذر کند بایستی چنین حالتی را برای خودش ایجاد کند تا بتواند از این راه بگذرد.
این حالت، زاده شدن از دل سنگ و کوه را به نمایش می گذارد. مهریان(خورشید پرستان) باور داشتند که مهر از دل سنگ زاده شده است، و این گونه گمان می رود که شاید در آخرین مراحل از نیایش های مهریان در تاق، آخرین گام نیایش سالکان کیش مهر، گذر از شکم کوه بوده است، زیرا آنها کوه را بسیار سپندینه و نیرومند می دانستند و سالکان هم می بایست چنین کنند تا مانند یک نوزاد، پاک از کوه زاده شوند.
به گمان نویسنده این متن(آقای ناصر شجاعی) آخرین مرحله از حج مهرپرستان در کرمان گذر از این جایگاه مینویی بوده است.

پژوهش مردم شناسانه تاق علی از منظر گردشگری
ناصر شجاعی باغینی(مربی دانشگاه آزاد)
فاطمه حقدوستی( کارشناس ارشد تربیت بدنی)

در دوران اخیر اطلاق کُت حلال و حرام به این مکان یعنی سوراخ تفکیک حلال زادگان از حرام زادگان می باشد و مردم معتقدند که فقط انسانهای حلال زاده توانایی عبور از آن گذر را دارند. کسانی که به تاق علی میروند از راه مشخص و خاصی حرکت میکنند که در بازگشت حتما می باید از مسیر دیگری که کت حلال و حرام در آن قرار دارد بازگردند و از این سوراخ رد شوند. سوراخ یا کُت حلال و حرام از قرار گرفتن سنگی بزرگ در مسیر شیار کوه صاحب الزمان یا شیوشگان در مجاورت تاق علی ایجاد گردیده است و در قدیم هر کسی که نمی توانست از آن عبور کند در حلال زاده گی او شک ایجاد میشد و میبایست گوسفندی را در پایین شیار و در کنار درخت انجیری که آن را هم مقدس میدانند و بر شاخه هایش دخیل می بندند ذبح کند تا از گناه تبری جوید و از خداوند طلب کمک نموده و بر حلال زاده گی خود دلیلی بیابد.

برای دیدن تصاویر این مکان، روی لینک زیر کلیک کنید:

Admin

Admin

با نوک انگشتانم آنقدر بر پیکره ی وب نگاره حک میکنم تا وب نگاره مثل سنگ نگاره های باستان ماندگار شود!

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. 1400-05-23

    […] ارتباط مستقیم با آقای شجاعی پژوهشگر و نویسنده کتاب کت حلال و حرام کرمان […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *